جستجو
تبلیغات


اطلاعات مفید دوران بارداری

 

(جدید)


تغذیه سالم

پیام هفته

 

تشخیص اینکه یک توده پستانی ، توپر یا کیستی است ، به آسانی با سونوگرافی یا با تخلیه مایع به وسیله سوزن باریک (FNA) امکان پذیر است


کیست ها توده های حاوی مایع هستند که از اتساع بخشی از بافت  غددی پستان به وجود می آیند . کیست ها در طبقه بندی توده های شایع پستان قرار می گیرند و ممکن است از اندازه های کوچک و میکروسکوپی تا اندازه های بزرگ و قابل لمس وجود داشته باشند و اغلب آن ها در طی دوره 28 روزه ماهانه دچار تغییراتی می شوند .


  خطرات ناشی از برخورد اشعه x با پستان در ماموگرافی بسیار ناچیز است و می توان آن را نادیده گرفت . در حقیقت میزان سود ناشی از تشخیص  زودرس توسط این روش بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن است .

تمام زنان 25-40 ساله باید هر 1-2 سال توسط پزشک آموزش دیده و مجرب در امر بیماری های پستان معاینه شوند . اگر یکی از عوامل خطرساز برای سرطان پستان (مانند سابقه سرطان پستان در اقوام درجه یک ،سن اولین زایمان بالای 30 سال ، بلوغ زودرس،یائسگی دیررس ، چاقی شدید و ...) در فرد وجود داشته باشد ، توصیه می شود ، معاینه توسط پزشک هر 6ماه یک بار انجام شود .

 

 
 

توجه :

صفحه مورد نظر پيدا نشد

[ صفحه اصلی ]

عضويت سریع
شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

پیام مدیر

 

وجود موانع ، تنهابه این معنی است که باید عزم خود را برای رسیدن به هدفهای ارزشمند، جزمتر کنید .
 

بازدیدکنندگان گرامی وب سایت جامع بیماری های پستان جهت بهره مندی از تمامی امکانات سایت لطفاً در سایت عضو شوید .

 
 

اینستاگرام

 آگاهی از سرطان پستان

 

معاینات ماهیانه از چه سنی باید انجام شود؟

زنان باید از سن 20 سالگی و پس از پایان دوره ی قاعدگی هر ماه با انجام معاینه ی پستان، پزشک را در تشخیص احتمالی مشکلات پستان یاری کنند و از سن 35 سالگی نیز به طور سالیانه جهت معاینه به پزشک مراجعه کنند.

اولین ماموگرافی باید در سن 35 سالگی انجام شود و در صورت عدم وجود مشکل هر سال یکبار تکرار شود.

تاثیر سابقه ی خانوادگی در ابتلا به سرطان پستان چگونه است ؟

در ابتلا به سرطان پستان ، نقش ارث تنها 5 تا 10 درصد است، لذا زنانی که دارای سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان پستان هستند، هر چند باید با مراجعه به پزشک به طور مرتب پیگیری های لازم را انجام دهند ولی نگرانی از این مسئله به مراتب تهدید کننده تر است.

چگونه از سرطان پیشگیری کنیم؟

تغذیه نادرست ، افزایش وزن خصوصاً در سنین پس از یائسگی و عدم فعالیت بدنی مهمترین عوامل در افزایش خطر ابتلا به سرطان است. تنها چند ساعت فعالیت بدنی مناسب در هفته موجب کاهش 30 درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان می شود.
نقش برخی از عوامل در افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مانند: زایمان پس از سن 30 سالگی، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ( به صورت مداوم و به مدت 10 تا 15 سال) و هورمون درمانی به اثبات رسیده است .

 

 


غذا ، تغذیه و سرطان

 

 

سوالات شیری

 


مقالات

مقالات ویژه همکاران

               فارسی (FA)

              انگلیسی (EN)
 

تغذیه بارداری


 


آمار کاربران