تاریخ : جمعه، 7 دي ماه، 1397
موضوع : دانستنی

رژیم غذایی پس از جراحیرژیم غذایی پس از جراحی:

بیماران باید از غذای خاص با ویژگی پیشبرد ترمیم پس از جراحی استفاده نمایند. که شامل غذاهای نرم بدون ادویه و کمتر اسیدی می باشد .آنها باید از غذای نرم شامل کربوهیدرات های ساده مانند پوره سیب زمینی، و غذاهایی مانند پودینگ و ماست استفاده نمایند.

شکر زیاد در غذا ترمیم را به تاخیر انداخته و خطر عفونت را افزایش می دهد.قند خون 100mg/dLتا 140پیش و پس از جراحی ترمیم، سریعتر و عوارض کمتری دارد.

رژیم ایده آل پس از جراحی باید غنی از آنتی اکسیدان و Pyto-nutrientباشد تا بر استرس اکسیداتیو حاصل از جراحی غلبه نماید.منابع مناسب پروتئین ، چربی های سالم و کربوهیدرات های کمپلکس نیز دارای اهمیت هستند.

آینده تغذیه:

با توجه به عوارض و محدودیت های تجویز دارو،پیشرفت علم تغذیه در بهبود روند ترمیم پس از جراحی کمک کننده خواهد بود.در سال های آتی نیاز به تست غذایی و برنامه ریزی تجویز مکمل به صورت خاص به افراد ، روندی رو به رشد خواهد داشت.

در زمینه تحقیقات روی بن یاخته ها باید افزود که تعدادی از بن یاخته های موجود در خون را میتوان با مصرف مکمل های غذایی افزایش داد.افزایش تعداد بن یاخته ها در خون ، در تسریع ترمیم سوختگی های درجه دو و تسریع ترمیم شکستگی استخوان مهم می باشد .

نسج جوشگاهی (اسکار ) نیز مربوط به تعداد بن یاخته های موجود برای ترمیم است . عوامل خاصی روی مقدار بن یاخته های آزاد شده از مغز استخوان تاثیر دارند مانند خواب،رژیم غذایی مناسب و تغذیه با آنتی اکسیدان ها ، عصاره جلبک(Aphanizomenon Flos-Aquae:AFA) نتایج خوبی در آزادسازی بن یاخته ها از مغز استخوان را طی ترمیم دارد. ترکیباتی مانند زردچوبه،زنجبیل،Cats Claw، Devils Clawنیز تحت بررسی می باشند.

 


رژیم غذایی بعد جراحی

منبع این مقاله : :وب سایت جامع بیماری های پستان
آدرس این مطلب : http://drnikpouri.com/217/رژیم-غذایی-پس-از-جراحی/