نکات مهم دوران بارداری

ورزشهای کگل

 


رژیم غذایی بارداری

 


ورزش


از مشکلات پستان بیشتر بدانیم

شقاق سینه ، پیشگیری و درمان

راهکارهای تسکین درد کیست پستان

بررسی سابقه سرطان در خانواده

عوامل ابتلا به سرطان پستان

کشف 350 خطای DNA در زنان مستعد سرطان پستان

تغییرات نگران کننده و تغییرات طبیعی سینه ها در زنان

اگر در سینه‌ تان احساس غده کردید، چه باید بکنید؟

مشکلات سینه بعد از شیردهی

تغییرات نگران کننده و تغییرات طبیعی سینه ها در زنان

پزشکی شخصی چیست؟

انواع عفونت پستان

رژیم غذایی پس از جراحی

مشاوره و آزمایش ژنتیک سرطان چیست؟

سرطان پستان grade III

عفونت پستان در دوران شیردهی

فاکتورهای پر خطر سرطان پستان

بیماری های خوش خیم سینه

روغن گل مغربی (Evening Primrose Oil )

اطلاعات مفید درباره سرطان پستان

سرطان پستان و دیابت

ارتباط افزایش وزن زنان با سرطان پستان

پرسش و پاسخ در مورد سرطان پستان

۱۰موثرترین درمان خانگی سرطان سینه

غذا،تغذیه و سرطان

تغذیه و درد پستان

تست ژنتیک سرطان پستان

نکات مهم در مورد ماموگرافی خانمها

آندومتریوز چیست ؟

علل کوچک شدن سینه ها

تصویربرداری پستان

تأثیر داروهای درمانی دیابت بر احتمال بروز سرطان پستان

درمان افتادگی سینه با ورزش

بررسی بیوپسی توده سینه در پاتولوژی

بازسازی پستان(مژده به بیماران جراحی شده پستان)

چطور بفهمیم سرطان سینه داریم؟

مقابله با سرطان پستان

تغذیه و سرطان پستان

فیبروکیستیک پستان

فیبروآدنومای پستان

آرشیو
همراهان گرامی

به علت درخواست شما عزیزان و افزایش احتمال ابتلا به HPVدر جامعه ، اطلاعات جامع و کاملی در مورد  معرفی این بیماری ، روش های تشخیص و درمان و پیشگیری در اختیار شما دوستان قرار میگیرد .

شما همراهان عزیز میتوانید سوالات خود را در این رابطه به صورت کاملا خصوصی از طریق عضویت و ورود در وب سایت مطرح نمایید و در کمترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت نمایید.

سوالات پرتکرار به همراه جواب تخصصی خانم دکتر زهرا نیک پوری جهت استفاده عموم در سایت قرار داده خواهد شد.

 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

HPVیک عفونت ویروسی است که معمولاً باعث رشد غیرطبیعی پوست یا غشای مخاطی و بروز زگیل می‌شود. بیش از ۱۰۰نوع HPVوجود دارد. برخی از انواع عفونت‌های HPVباعث ایجاد زگیل می‌شوند و برخی می‌توانند انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کنند.

اکثر عفونت‌های HPVمنجر به سرطان نمی‌شوند، اما برخی از انواع HPVتناسلی می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم (قسمت پایینی رحم) شوند. انواع دیگر سرطان‌ها، از جمله سرطان‌های مقعد، آلت تناسلی، واژن، فرج و قسمت پشت گلو (اوروفارنکس)، نیز با عفونت HPVمرتبط هستند.

این عفونت‌ها اغلب از طریق تماس جنسی یا سایر تماس‌های پوستی منتقل می‌شوند. واکسن‌ها می‌توانند به محافظت در برابر سویه‌های HPVکه باعث ایجاد زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم می‌شوند، کمک کنند.

 

علائم عفونت HPVچیست؟

در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن می‌تواند عفونت HPVرا قبل از ایجاد زگیل از بین ببرد. هنگامی که زگیل ظاهر میشود، بسته به نوع HPV، ظاهر آن متفاوت است:
زگیل ناحیه تناسلی. به شکل برجستگی‌های کوچک شبیه گل کلم یا برآمدگی‌های ریز ظاهر می‌شوند. در زنان، زگیل تناسلی بیشتر در ناحیه فرج ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در نزدیکی مقعد، دهانه رحم یا واژن نیز ایجاد شود.

در مردان، زگیل تناسلی روی آلت تناسلی و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می‌شود. زگیل تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می‌شود، اگرچه ممکن است گاهی خارش داشته باشد یا حساس شود.

زگیل‌های معمولی. این زگیل‌ها به صورت برآمدگی‌های خشن و برجسته معمولاً روی دست‌ها و انگشتان ایجاد می‌شوند. در بیشتر موارد، زگیل‌های معمولی تنها ظاهری ناخوشایند دارند، اما در بعضی موارد می‌توانند دردناک یا مستعد آسیب یا خونریزی باشند.

زگیل کف پا. این ضایعات، زگیل‌های سخت و دانه دانه‌ای هستند که معمولا در پاشنه‌ یا کف پا ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها ممکن است باعث احساس ناراحتی شوند.
زگیل‌های مسطح. این زگیل‌ها ضایعاتی با سطح صاف یا کمی برجسته هستند. آنها می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما معمولا روی صورت کودکان، در ناحیه رویش ریش مردان و روی پاهای زنان ظاهر می‌شوند.

سرطان دهانه رحم

تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم به دلیل عفونت‌های HPVایجاد می‌شوند، اما ممکن است سرطان دهانه رحم ۲۰سال یا بیشتر پس از عفونت HPVایجاد شود.

عفونت HPVو سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه معمولاً علائم قابل توجهی ایجاد نمی‌کنند. واکسینه شدن در برابر عفونت HPVبهترین راه محافظت از خود در برابر سرطان دهانه رحم است.

از آنجایی که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه علائمی ایجاد نمی‌کند، ضروری است که زنان به طور منظم آزمایش‌های غربالگری (پاپ اسمیر) را برای تشخیص هرگونه تغییر پیش‌سرطانی در دهانه رحم، انجام دهند.

 

راه‌های انتقال HPV

عفونت HPVزمانی رخ می‌دهد که ویروس از طریق بریدگی، ساییدگی یا پارگی‌های کوچک روی پوست وارد بدن شود. ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود.

عفونت های HPVتناسلی از طریق رابطه جنسی و سایر تماس‌های پوستی در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شوند. برخی از عفونت‌های HPVمنجر به ضایعات دهانی یا دستگاه تنفسی فوقانی از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می‌شوند.

اگر باردار باشیم و زگیل تناسلی ناشی ازعفونت HPVداشته باشیم، ممکن است فرزند ما نیز به این عفونت مبتلا شود. در موارد نادری، عفونت ممکن است باعث رشد توده‌های غیرسرطانی در حنجره نوزاد شود.

زگیل‌ها مسری هستند. تماس مستقیم با زگیل می‌تواند باعث سرایت آنها شود. همچنین تماس با وسایلی که فرد مبتلا به زگیل لمس کرده باشد نیز میتواند باعث ابتلا ‌شود.

 

عوامل خطر ابتلا به HPV

HPVیک عفونت‌ شایع است. عوامل خطر آلودگی به عفونت HPVعبارتند از:

·                   تعدد شرکای جنسی. هرچه شرکای جنسی بیشتری داشته باشیم، احتمال ابتلا به عفونت HPVتناسلی بیشتر می‌شود. داشتن رابطه جنسی با فردی که چندین شریک جنسی داشته است نیز خطر ابتلای ما به این عفونت را افزایش می‌دهد.

·                   سن. زگیل‌های معمولی بیشتر در کودکان ایجاد می‌شوند در حالی که ابتلا به زگیل تناسلی در نوجوانان و جوانان شایع‌تر است.

·                   ضعف سیستم ایمنی. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت HPVهستند. ابتلا به HIV/ ایدز یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.

·                   پوست آسیب‌دیده. مناطق آسیب‌دیده پوست بیشتر مستعد ابتلا به زگیل‌های معمولی هستند.

·                   تماس. تماس با زگیل‌های فرد مبتلا یا عدم رعایت نکات بهداشتی قبل از تماس با سطوحی که در معرض HPVقرار گرفته‌اند، ممکن است خطر ابتلا به عفونت HPVرا افزایش دهد.

 

عوارض عفونت HPV

·                   ضایعات دهانی و دستگاه تنفسی فوقانی. برخی از عفونت‌های HPVباعث ایجاد ضایعاتی روی زبان، لوزه‌ها، کام نرم یا داخل حنجره و بینی می‌شوند.

·                   سرطان. برخی از گونه‌های HPVمی‌توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. این سویه‌ها همچنین ممکن است زمینه‌ساز ابتلا به سرطان‌های اندام تناسلی، مقعد، دهان و دستگاه تنفسی فوقانی باشند.

 

پیشگیری از HPV

زگیل‌های معمولی

پیشگیری از سویه‌هایی از HPVکه باعث زگیل‌های معمولی می‌شوند، دشوار است. اگر زگیل معمولی داشته باشیم، می‌توانیم با پرهیز از دستکاری زگیل از گسترش عفونت و ایجاد زگیل‌های جدید جلوگیری کنیم.

زگیل کف پا

برای کاهش خطر ابتلا به سویه‌هایی از HPVکه باعث زگیل کف پا می‌شوند، بهتر است در مکان‌های عمومی پابرهنه راه نرویم.

زگیل ناحیه تناسلی

رعایت نکات زیر می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی و سایر ضایعات تناسلی مرتبط با HPVموثر باشند:

·                   داشتن رابطه جنسی تک همسری

·                   استفاده از کاندوم لاتکس می‌تواند خطر انتقال HPVرا کاهش دهد

·                   تزریق واکسن

واکسن HPV

واکسن HPVبرای همه نوجوانان (پسران و دختران) در سن ۱۱یا ۱۲سالگی توصیه می‌شود، هرچند می‌توانیم از سن ۹سالگی نیز این واکسن را تزریق کنیم.
تعداد دوز واکسن HPVبستگی به سن و وضعیت سلامت سیستم ایمنی ما دارد:

·                   سن کمتر از 15 سال و با عملکرد طبیعی سیستم ایمنی: باید دو تزریق با فاصله حداقل شش ماه انجام شود.

·                   سن 15 سال یا بیشتر و با عملکرد طبیعی سیستم ایمنی: باید سه دوز واکسن تزریق شود. دوز دوم یک تا دو ماه بعد از نوبت اول و دوز سوم شش ماه بعد از دوز اول تزریق می‌شود.

·                   افراد مبتلا به HIVیا نقص سیستم ایمنی (مثلاً در مبتلایان به بیماری‌های دیگری که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند)، بدون توجه به سن شروع واکسیناسیون، باید سه دوز واکسن تزریق نمایند.

بهتر است سعی کنیم تمام دوزهای توصیه شده را دریافت کنیم. اگر یک دوز را فراموش کردیم، بهتر است در مورد اینکه آیا به دوز اضافی نیاز داریم یا نه، با پزشک خود مشورت کنیم.

در هر سنی، داشتن یک شریک جنسی جدید یک عامل خطر برای ابتلا به عفونت جدید HPVاست. افرادی که در یک رابطه طولانی مدت و تک همسری هستند، به احتمال زیاد به عفونت HPVجدید مبتلا نمی‌شوند.

 

تشخیص HPV

اکثر افراد مبتلا به HPVنمی‌دانند که به این عفونت مبتلا هستند. آنها هرگز علائم یا مشکلات سلامتی ناشی از این عفونت را بروز نمی‌دهند. برخی از افراد با ابتلا به زگیل تناسلی متوجه می‌شوند که آلوده به HPVبوده‌اند. زنان ممکن است با دریافت نتیجه غیرطبیعی تست پاپ اسمیر متوجه ابتلا به HPVشوند. برخی ممکن است تنها زمانی متوجه شوند که دچار عوارض جدی‌تر HPVمانند سرطان شده باشند.

آزمایش‌هایی بر روی سلول‌های دهانه رحم پس از تست پاپ اسمیر انجام می‌شوند، که می‌توانند DNAانواع پرخطر HPVرا که با سرطان‌های تناسلی مرتبط هستند، شناسایی کنند. این آزمایش‌ها برای غربالگری زنان بالاتر از ۳۰سال استفاده می‌شوند.

 

درمان HPV

در صورت ابتلا به HPV، در حال حاضر دارویی برای درمان آن در دسترس نیست.

اگر عفونت HPVمنجر به مشکلات جدی‌تری شود، پزشک در مورد گزینه‌های درمانی تصمیم‌گیری می‌کند.

زنانی که به طور معمول آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌دهند، می‌توانند قبل از ایجاد سرطان پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام دهند. باید به خاطر داشته باشیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

 


 

 

 

 

 

 

 HPV ویروس پاپیلومای انسانی

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 29 دي ماه، 1401 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 رژیم غذایی پس از جراحی  [ جمعه، 7 دي ماه، 1397 ] 2648 مشاهده
 شروعی سالم برای حاملگی و بارداری  [ جمعه، 23 شهريور ماه، 1397 ] 1475 مشاهده
 ماستودینون  [ شنبه، 6 دي ماه، 1399 ] 955 مشاهده
 6 ماده غذایی در مقابله با سرطان پستان  [ پنجشنبه، 13 خرداد ماه، 1395 ] 1904 مشاهده
 اصول ده گانه پیشگیری از سرطان  [ جمعه، 5 آبان ماه، 1396 ] 1419 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب