رژیم غذایی بارداری

 


ورزشهای کگل

 


نکات مهم دوران بارداری

ورزش


از مشکلات پستان بیشتر بدانیم

تغییرات نگران کننده و تغییرات طبیعی سینه ها در زنان

پزشکی شخصی چیست؟

انواع عفونت پستان

رژیم غذایی پس از جراحی

مشاوره و آزمایش ژنتیک سرطان چیست؟

سرطان پستان grade III

عفونت پستان در دوران شیردهی

فاکتورهای پر خطر سرطان پستان

بیماری های خوش خیم سینه

روغن گل مغربی (Evening Primrose Oil )

اطلاعات مفید درباره سرطان پستان

سرطان پستان و دیابت

ارتباط افزایش وزن زنان با سرطان پستان

پرسش و پاسخ در مورد سرطان پستان

۱۰موثرترین درمان خانگی سرطان سینه

غذا،تغذیه و سرطان

تغذیه و درد پستان

تست ژنتیک سرطان پستان

نکات مهم در مورد ماموگرافی خانمها

آندومتریوز چیست ؟

علل کوچک شدن سینه ها

تصویربرداری پستان

تأثیر داروهای درمانی دیابت بر احتمال بروز سرطان پستان

درمان افتادگی سینه با ورزش

بررسی بیوپسی توده سینه در پاتولوژی

بازسازی پستان(مژده به بیماران جراحی شده پستان)

چطور بفهمیم سرطان سینه داریم؟

مقابله با سرطان پستان

تغذیه و سرطان پستان

فیبروکیستیک پستان

فیبروآدنومای پستان

آرشیو بیشتر بدانیم


تبلیغات


هیچ مادۀ غذایی به تنهایی نمی تواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد ولی...خوراکی هایی که با سرطان مبارزه می کنند


هیچ مادۀ غذایی به تنهایی نمی تواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد ولی ترکیب مناسبی از مواد غذایی گوناگون می توانند این خطر را کم کنند. بهتر است حداقل دو سوم از هر وعدۀ غذایی که مصرف می شود  مواد غذایی با پایۀ گیاهی و حداکثر یک سوم  آن از پروتئین های حیوانی باشد.
در ادامه به نکات زیر در مورد بهترین ها و بدترین ها در تغذیه خود، توجه کنید.

1.      با رنگ ها به جنگ سرطان بروید:
میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی ضد سرطان هستند و هر چه دارای رنگدانه های بیشتری باشند، دارای مبارز های  بیشتری در برابر سرطان هستند. هم چنین این مواد غذایی می توانند از راه حفظ وزن مناسبِ بدن ااز بروز سرطان جلوگیری کنند. اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان کولون (روده)، مری و کلیه را افزایش دهد. بهتر است روزانه پنج وعده میوه یا سبزی مصرف شود.

2.      صبحانه ای بر ضد سرطان:
فولات از گروه های مهم ویتامین بی(VB) است می توان از بدن در برابر سرطان های کولون، رکتوم و پستان محافظت کند. این ویتامین به مقدار زیاد در میوه، سبزیجات و دانه ها وجود دارد و به مقدار کمی هم در محصولات لبنی وجود دارد. بنابراین این ویتامین به مقدار زیاد در صبحانه های مرسوم موجود است. نان های کامل و غلات غنی شده و آب پرتقال سرشار از فولات هستند.

3.      سایر مواد غذایی سرشار از فولات:
منابع دیگر فولات، مارچوبه و تخم مرغ است. هم چنین فولات در جگر مرغ، لوبیا، دانه آفتابگردان و سبزیجات با برگ های سبز مانند اسفناج و کاهو وجود دارد. بنا بر انجمن سرطان آمریکا بهترین راه دریافت فولات، مصرف قرص و دارو نیست، بلکه مصرف مقدار کافی از میوه جات و سبزیجات و غلات غنی شده می باشد.

4.      پرهیز از خوردن فست فودها:
خوردن گهگاهی یک ساندویچ ژامبون یا هات داگ به بدن آسیب چندانی نمی رساند ولی قطع مصرف فرآورده های فرآوری شدۀ گوشت مانند ژامبون و هات داگ می تواند احتمال ابتلا به سرطان های کولورکتال و معده را کاهش دهد. همچنین باید توجه داشت که مصرف غذاهای دودی یا نمک سود شده، بدن را در معرض عواملی که به طور بالقوه باعث سرطان می شوند قرار می دهد.

5.      گوجه فرنگی بر ضد سرطان:
به خاطر لیکوپن - رنگدانه ای که به گوجه فرنگی رنگ قرمز می بخشد- است یا مادۀ دیگری، هنوز مشخص نیست. ولی تحقیقات انجام شده، ارتباط مصرف گوجه فرنگی و کاهش ریسک ابتلا به سرطان از جمله سرطان پروستات را اثبات کرده اند. همچنین مطالعات نشان داده اند که محصولات فرآوری شدۀ گوجه فرنگی مانند رب ، سس و عصارۀ آن قدرت بیشتری در مبارزه با سرطان دارد.

6.      قدرت ضد سرطانی چای:
با وجود که هنوز شواهد کافی وجود ندارد، ولی به نظر می رسد که چای خصوصاً چای سبز مبارز های قدرتمندی در برابر سرطان هستند. در تحقیقات آزمایشگاهی دیده شده است که چای سبز از ایجاد سلول های سرطانی در کولون، پستان، کبد یا پروستات جلوگیری می کند یا رشد تومور را در آنها کاهش می دهد. هم چنین چای سبز اثرات مشابهی روی بافت ریه و پوست داشته است. در بعضی مطالعات طولانی مدت تر مشاهده شده است که مصرف چای با کاهش خطر ابتلا سرطان های مثانه، معده و پانکراس رابطۀ مستقیم دارد.

7.      انگور و سرطان:
انگور و عصارۀ آن خصوصاً انگور قرمز و بنفش حاوی رسوراترول می باشند. رسوراترول ها دارای خواص قوی آنتی اکسیدان و ضد التهاب هستند. در تحقیقات آزمایشگاهی دیده شده است که این ماده از آسیب آغازینی که منجر به ایجاد سلول سرطانی می شود، جلوگیری می کند. ولی هنوز شواهد کافی وجود ندارد که بتوان با قطعیت گفت که مصرف انگور یا عصارۀ آن از بروز سرطان جلوگیری می کند یا آن را درمان می کند.

8.      دوری از الکل برای کاهش خطر سرطان:
نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان های دهان، گلو، حنجره و پستان را افزایش می دهد. هم چنین الکل می تواند احتمال ایجاد به سرطان کولون و رکتوم را بالا می برد. انجمن سرطان آمریکا در گزارشی اعلام کرده است که حتی مصرف روزانۀ مقدار کمی الکل این خطر را افزایش می دهد. خانم هایی که به دلیل فاکتورهای شخصی احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند باید در مورد مصرف الکل با پزشک خود صحبت کنند

9.      آب و سایر مایعات خاصیت محافظت کنندگی دارند:
آب نه تنها تشنگی را رفع می کند بلکه از بدن در برابر ایجاد سرطان مثانه محافظت می کند، چون باعث کاهش غلظت فاکتورهای خطرساز در مثانه می شود. هم چنین نوشیدن زیاد آب باعث می شود تا افراد دفعات بیشتری دفع ادرار داشته باشند که همین موضوع باعث می شود تا عوامل مضر مدت کمتری در پوشش مثانه باقی بمانند.

10.  لوبیا های سحرآمیز!:
لوبیاها خیلی برای بدن مفید هستند، یکی از همین فایده ها خاصیت ضد سرطانی آنهاست. آنها حاوی فیتوکمیکال های قوی می باشند که می توانند از آسیب هایی که منجر به سرطان می شود جلوگیری کنند. در تحقیقات آزمایشگاهی دیده شده است که این مواد رشد تومور را کند می کنند و از تولید موادی توسط تومور، که باعث آسیب به سلول های اطراف می شود، جلوگیری می کنند.

11.  خانوادۀ کلم ها در مقابل سرطان:
سبزیجات تیره کلم عبارتند از کلم بروکلی، گل کلم، کلم سفید وقرمز، کلم بروکسل، چوی بوک، و کلم پیچ. اعضای این خانواده می توانند به صورت پخته یا خام طعم بسیار خوبی به غذا یا سالاد بدهند. ولی از آن مهمتر، ترکیبات موجود در این سبزیجات به دفاع بدن در مقابل سرطان های کولون، پستان، ریه و سرویکس (گردن رحم) کمک می کند.

12.  سبزیجات با برگ هایی به رنگ سبز تیره
سبزیجات پربرگی که برگ های آنها تیره می باشند مانند سبزیخردل، کاهو، کلم پیچ، کاسنی، اسفناج، و برگ چغندر سرشار از فیبر، فولات و کاروتنوئید هستند. این مواد مغذی می توانند از بدن در برابر ابتلا به سرطان های دهان، حنجره، پانکراس، ریه، پوست و معده محافظت کنند.

13.  محافظت از بدن با یک ادویه:
کورکومین عنصر اصلی در زردچوبه و یک جنگنده بالقوه سرطان است.مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که این ماده می تواند تغییر شکل، تکثیر و تهاجم سلول های سرطانی برای تعداد زیادی از سرطان ها را سرکوب کند.

14.  اهمیت روش پخت غذا:
تفاوت در روش پخت گوشت خیلی در احتمال ابتلا به سرطان تغییر ایجاد می کند.  سرخ، بریان و کباب کردن گوشت باعث می شود تا گوشت در دمای خیلی بالایی قرار بگیرد و در نتیجه موادشیمیایی در گوشت تولید شوند که خطر سرطان را زیاد می کنند. در آب پز یا بخار پز کردن یا با حرارت ملایم پختنِ گوشت، مقدار کمتری از این مواد شیمیایی تولید می شود. باید به خاطر داشت که هنگام آب پز کردن گوشت به آن مقدار زیادی سبزیجات اضافه کرد.

15.  مخلوطی از میوه های قرمز:
توت فرنگی و تمشک دارای فیتوکمیکالی به نام اِلاژیک اسید هستند. این آنتی اکسیدان قوی همزمان به صورت های مختلف با سرطان مبارزه می کند. به این صورت که بسیاری از مواد ایجاد کنندۀ سرطان را غیر فعال می کند و سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد.

16.  بلوبری و سلامت افراد:
(بلوبری شاخه ای از سته ها(گروهی از میوه ها)ا ست و هم خانوادۀ انگور و توت فرنگی می باشد.)
آنتی اکسیدان های قوی در بلوبری ارزش زیادی در حفظ سلامتی و مبارزه با سرطان دارند. آنتی اکسیدان های آن با پاک کردن بدن از رادیکال های آزاد-قبل از آن که باعث آسیب شوند- با سرطان مبارزه می کنند. می توان بلوبری را همراه با ماست، شیر، غلات صبحانه مصرف کرد.

17.  کاهش مصرف قند و شکر:
قند و شکر ممکن است به طور مستقیم باعث سرطان نشوند؛ ولی ممکن است سایر مواد مغذی را که از بدن در برابر سرطان محافظت می کنند را جا به جا کند. هم چنین شکر میزان دریافت کالری بدن را بالا می برد که خود منجر به چاقی می شود. اضافه وزن خود یک عامل خطرساز در ایجاد سرطان است. میوه ها جایگزینی شیرین و یک بستۀ غنی از ویتامین هستند.

18.  ویتامینC و گریپ فروت:
ویتامین سی - آنتی اکسیدانی که در گروهی از میوه و سبزیجات مانند گریپ فروت،پرتقال، فلفل دلمه و کلم بروکلی وجود دارد- از ایجاد ترکیبات نیتروژنی ایجاد کنندۀ سرطان در بدن جلوگیری می کند. تحقیقات نشان داده اند که رژیم هایی سرشار از ویتامین سی با کاهش احتمال ابتلا به سرطان های کولون، معده، مری، مثانه، پستان و سرویکس ارتباط دارند. این یافته ها در رابطه با مواد غذایی سرشار از ویتامین سی ثابت شده اند نه مکمل های غذایی که کمتر می شود به آن تکیه کرد. پس باید از مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات استفاده کرد، آنها برای سلامتی بدن بسیار مفید هستند.

19.  بادام زمینی و کرۀ آن:
بعضی از تحقیقات نشان داده است که مصرف رژیمی سرشار از ویتامینE احتمال ابتلا به سرطان معده، کولون، ریه، کبد و سایر سرطان ها را کاهش می دهد. بهتر است مواد غذایی سرشار از ویتامین ای مانند بادام زمینی، کرۀ بادام زمینی، بادام، کرۀ بادام و دانه های آفتابگردان در رژیم غذایی فرد باشد؛ آن ها باعث قوی تر شدن دفاع سلول های بدن می شوند.

20.  سیب زمینی شیرین:
بتاکاروتن یک آنتی اکسیدان قدرتمند است. مطالعات نشان داده اند که افرادی که رژیم غذایی دارای مقدار زیادی بتاکاروتن -که به مقدار زیاد در سبزیجات نارنجی رنگ و سبزیجات برگ دار یافته می شود- مصرف می کنند کمتر دچار سرطان های ریه، کولون و معده می شوند. در مطالعه ای که بین خانم هایی که هنوز یائسه نشده اند انجام شد، نشان داد که مصرف زیاد سبزیجاتی که دارای بتاکاروتن، فولات، ویتامینC و فیبر -مانند سیب زمینی شیرین- هستند خطر ابتلا به سرطان پستان را به نصف کاهش می دهد.

21.  ماهی:
دیده شده است که کمبود ویتامینD در بدن باعث افزایش شانس سرطان پستان و کولون می شود. به نظر می رسد که ویتامین دی عروق خونی تغذیه کنندۀ تومور را مسدود می کنند و از ایجاد و رشد سلول های سرطانی و پیش سرطانی جلوگیری می کنند. به همین دلیل مصرف مواد غذایی مانند ماهی ها و لبنیات می تواند مقداری ویتامین دی بدن را تأمین کند. مصرف مکمل ها هم تا حدی می تواند کمک کننده باشد.

22.  انار:
انار سرشار از اِلاژیک اسید است. در آزمایشگاه دیده شده است که اِلاژیک اسید از رشد سلول های سرطانی جلوگیری میکند و عوامل ایجاد کنندۀ آن را غیر فعال می کند. سایر مواد غذایی دارای الاژیک اسید عبارتند از:تمشک، توت فرنگی، گردو،  زغال اخته، و انگور(قرمز، سیاه و بنفش)

23.  نمی توان به مکمل ها تکیه کرد:
ویتامین ها می توانند از بدن در برابر سرطان محافظت کنند. این در صورتی  است که این مواد به صورت طبیعی در غذا وجود داشته باشند. مرکز تحقیقات و انجمن سرطان امریکا هر دو بر ارجحیت دریافت مواد مورد نیاز بدن به کمک تغذیه مناسب و مصرف مقدار کافی از انواع میوه جات و سبزیجات نسبت به استفاده از قرص ها و مکمل ها تأکید دارند. تغذیۀ مناسب بهترین راه مبارزه است.

 

 

 خوراکی هایی که با سرطان مبارزه می کنند

ارسال شده در مورخه : جمعه، 16 فروردين ماه، 1398 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دانستنی های مهم  [ جمعه، 18 شهريور ماه، 1390 ] 3376 مشاهده
 سرطان سینه  [ دوشنبه، 16 آذر ماه، 1394 ] 1323 مشاهده
 غذا، تغذیه و سرطان  [ دوشنبه، 6 مهر ماه، 1394 ] 1921 مشاهده
 شیردهی طولانی مدت  [ جمعه، 25 اسفند ماه، 1396 ] 458 مشاهده
 9 روش موثر برای رفع افتادگی و سفت کردن شکم  [ جمعه، 1 دي ماه، 1396 ] 809 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب